Aptana Studio 3

28. 08. 2013 | uredio | software

Aug

Kada govorimo o programerima bilo koje vrste, veoma je teško reći koji alat se najviše koristi, pošto svako ima svoj određen raznim parametrima i ličnim željama. Nekome je bitno da je program besplatan, drugi radije koriste tekst editore, a nekima najviše odgovara IDE – integrisano razvojno okruženje. Definicija IDE-a na Wikipediji glasi: „Integrisano razvojno okruženje poznato i kao IDE (engl. Integrated Development Environment) je softver koji programerima pruža širok skup objekata za razvoj softvera. Uobičajeno se sastoji od: editora izvornog koda, kompajlera – odnosno interpretera, alata za automatski bild i dibagera.  Razvojnom PHP okruženju pod imenom Aptana Studio 3 posvetićemo nesto više pažnje u tekstu koji sledi.

aptana-studio-3
Aptana je IDE otvorenog koda i potpuno besplatno rešenje napisano u Javi i dostupno za Linux, Mac i Windows operativne sisteme. Preuzimanje se vrši sa web strane projekta za željeni OS, a korisnici Linuxa mogu da provere i repozitorijume svojih distribucija, dok se na Arch Linuxu instalira in AUR-a. Iako ovaj IDE ima toliko mogućnosti da ih je teško obuhvatiti, pokušaćemo da predstavimo najbitnije, uz realnu opasnost da nešto važno izostavimo.
Prva stvar koju treba uraditi nakon instalacije je određivanje gde će se nalaziti „Workspace” što je, jednostavno rečeno, direktorijum gde će Aptana snimati projekte koje pravite. Ukoliko postoji potreba da pokrenete više instanci programa, svaka će morati da ima svoj „Workspace”. Nakon toga možemo da se pozabavimo podešavanjima kojih, naravno, ima na pretek. Bukvalno sve može da se podešava, od izgleda, preko boja koje se koriste za označavanje pojedinih tipova koda, prečica za tastaturu, vrsta i boja fonta, kao i to gde će da se koristi, i još mnogo toga. Sve može do najfinijih detalja da se prilagodi ukusu i potrebama.
Što se korisničkog panela tiče postoji jedan veliki središnji prozor na koji možemo da dodajemo razne alate (View). Izbor alata je veliki i ide od projekt eksplorera, pregleda FTP konekcija, snippeta za pojedine programske jezike pa do konzole i debugera. Alati se ponašaju kao zasebne celine i moguće ih je staviti na bilo koju ivicu ekrana, a grupisanje ide automatski. Prozore sa alatima možemo i umanjiti i tada su predstavljeni samo ikonicama preko kojih im se pristupa, a zauzimaju manje mesta. Naravno, postoji i bogat glavni meni preko koga se dolazi do svih opcija koje program nudi.

aptana-studio3
Sam rad je veoma udoban, program radi brzo i nudi opcije za pomoć pri unosu, koje u mnogome olakšavaju posao. Postoji opcija koja nam se veoma svidela i izuzetno je korisna, pogotovo za web programere i dizajnere koji treba da vode računa o kompatibilnosti pregledača. Naime, prilikom kucanja koda, kada nam program ponudi opcije na osnovu prvih nekoliko znakova, dobijamo i kratko objašnjenje i pregled kompatibilnosti sa pregledačima! Isto važi i kada postavimo pokazivač iznad pojedinog elementa.
Pomenuli smo da možemo da koristimo delove koda (snippets), što je veoma korisno za kod koji se često ponavlja, a možemo i da dodamo svoje po potrebi. Od korisnih opcija navešćemo i postojanje FTP alata, pomoću kojeg možemo da obavljamo osnovne radnje na serveru, a prilikom programiranja deluje kao da se sve nalazi na računaru. Označavanje koda bojama je prepodešeno, lepo je i pregledno, a može da se podesi i po ukusu. Kada se pojedini element obeleži, program označi i onaj koji zatvara izraz što uveliko olakšava pregled i ispravke grešaka. Prisutni su svi očekivani alati za brzu pretragu i izmenu teksta i moramo da dodamo da se Aptana prilično dobro snalazi s velikim datotekama.
Validacija koda je ugrađena i radi veoma dobro, program odmah upozorava i označava greške tako da možemo da ih ispravimo, dok izgled html dokumenata možemo da proverimo u ugrađenom pregledaču, a iz samog programa moguće je upravljati i serverima na računaru. Od ostalih opcija Aptana Studio ima još i debuger, automatsko objavljivanje projekata na server, mogućnost povezivanja sa Amazon Web Serviceom, kao i podršku za git i SVN, a valja pomenuti i to da Aptana pored samostalne verzije programa dolazi i kao plugin za Eclipse, jedan od najčešćih razvojnih okruženja.
Kao što se vidi, Aptana Studio 3 veoma je moćan alat sa pregršt funkcija koje programeru mogu olakšati rad, a nije zanemarljivo ni to što mu je cena ravna nuli. Projekat se redovno razvija i oko njega je okupljena snažna zajednica koja doprinosi poboljšanjima. Ukoliko ste u potrazi za alatom koji će vam pomoći u svakodnevnom radu, najtoplije preporučujemo Aptana Studio 3.